in

ලෝකයේ සූදුවට ඇබ්බැහිවූ රටවල් මොනවාද?

සූදුව මිනිසාගේ විනාශයට හේතුවන බව ආගමික මතයයි. කලක් “තහනම් පලතුරක්”ලෙස ලෝකයේ පැතිරුණු සූදු ක්‍රීඩා දැන් ලෝක ව්‍යාප්ත ආකර්ෂණයක් ඇති ක්‍රීඩාවන් බවට පත්ව තිබේ. මුදල් හා කාලය වැඩි ජීවිත ගතකරන මිනිසුන් සිටින රටවල් සූදුවට ඇද වැටෙන අතර වැඩි පිරිසක් අහම්බෙන් හෝ ඒවාට ඇබ්බැහිවී ක්‍රීඩා කරති.
වාර්ෂිකව මිලියන සිය ගණනක් සූදුව නිසා ඉපැයීමට ලෝකයේ මිනිසුන් කටයුතු කරති මේ වනවිට කැසිනෝ ශාලා සංස්තෘතිය වෙබ් අඩවි වලට පැමිණ ඇති අතර සූදුවෙන් විනෝදාස්වාදය සහ අමතර ආදායමක් සොයා ගන්නා රටවල් ඉතිහාසයේ තිබූ නීති ලිහිල් කරගෙන ආදායම සොයා යන්නට පටන්ගෙන ඇත. ලෝකයේ ඉහළම සූදු රටවල් කිහිපයක් ඉදිරියට සලකා බලමු.
ලංකාවට සමීපතම ඉන්දියාව අනාගතයේ ලෝකයේ සූදු අධිරාජ්‍යයක් වන්නට නියමිත බවට අනාවැකි පළවෙමින් ඇත. එයට හේතුව එරට අධික ජනගහණයයි.
එනමුත් ඉන්දියාවේ සූදුව තවමත් ළදරු අවධියේ පවතින අතර රටම කැසිනෝ නීතිගත කිරීම සඳහා පියවර ගනිමින් සිටී. මේ වන විට, සෑම ප්‍රාන්තයකම පාහේ ලොතරැයි සහ අශ්ව රේසිං සඳහා නිල වශයෙන් අවසර ඇත; නමුත් ගෝවා, ඩමන් සහ සිකිම් ප්‍රදේශවල තරමක් නීති තදය.
Statista.com වෙබ් අඩවියට අනුව, 2013 දී ඉන්දියාවේ ඩොලර් බිලියන 90 ට සාපේක්ෂව 2018 දී ඩොලර් බිලියන 130 ක වර්ධනීය සූදු ආදායමක් පෙන්වා ඇත.
නුදුරු අනාගතයේ දී කැසිනෝ ඇති ප්‍රාන්ත සංඛ්‍යාව ඉහළ යනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරන අතර ඉන්දියාව ලෝකයේ විශාලතම සූදු වෙළඳපොළක් බවට පත්වනු ඇතැයි අනාවැකි පළව තිබේ.

එක්සත් රාජධානියේ සූදු කොමිෂන් සභාවට අනුව, 2017 අප්‍රේල් සිට 2018 මාර්තු දක්වා දළ සූදු අස්වැන්නෙ ඩොලර් බිලියන 14 ක් වූ අතර එය 2015 අප්‍රේල් – 2016 මාර්තු (ඩොලර් බිලියන 17.41) හා සසඳන විට මන්දගාමී නමුත් ස්ථාවර වැඩිවීමකි. .
ආදායමෙන් වැඩි කොටස ලැබෙන්නේ ඔන්ලයින් සූදුවෙන්ය.

ඉතාලියේ සූදුව තරමක් විශේෂිතයි. පවතින සියලුම ආකාරයේ ක්‍රීඩා අතර, ඉතාලියානුවන් ක්‍රීඩා වලට ඔට්ටු ඇල්ලීමට වැඩි කැමැත්තක් දක්වන අතර, සූදු ආදායමෙන් 60% ක් (ඩොලර් බිලියන 1.52 ක්) 2017 දී පොත් තැබීමේ සමාගම් වලින් උපයා ඇත. ඉතාලියානුවන් පාපන්දු ක්‍රීඩා වලදී ක්‍රීඩාව සඳහා ඔට්ටු ඇල්ලීම බහුලව කරන අයයි .චැම්පියන්ස් ලීග් පාපන්දු තරඟ සඳහා මුදල් වැඩි වශයෙන් සංසරණයෙ වේ. ඉතාලි අයවැයෙන් ඩොලර් මිලියන 340 ක ආදායමක් සූදුවෙන් උපයා ගනී.

නෝර්වේ රාජ්‍යය ඉහළ ආදායම් උපයන්නන් සිටින රටකි. විවේකයට ඔවුන් සූදුව තෝරාගත්තත් රජයෙන් තහංචි වැඩිය.දැඩි සූදුව හා සම්බන්ධ නීති නිසා නෝර්වීජියානුවන්ට ඉතා සීමිත සූදු විකල්ප තිබේ. ලොතරැයි, ක්‍රීඩා ඔට්ටු ඇල්ලීම සහ තවත් කිහිපයකි
අන්තර්ජාලයෙන් සූදු කරන්නන් සඳහා ප්‍රමුඛතම රට ප්‍රංශයයි. ARJEL (ඔන්ලයින් ක්‍රීඩා සඳහා ප්‍රංශ නියාමන අධිකාරිය) විසින් නිකුත් කරන ලද සංඛ්‍යාලේඛනවලින් හෙළි වන්නේ ප්‍රංශ ජාතිකයින් වැඩි වැඩියෙන් ඔන්ලයින් සූදුවෙහි ගිලී සිටින බවයි. 2017 සිව්වන කාර්තුවේ ඔට්ටු පිරිවැටුමේ 21% ක වර්ධනයක් පෙන්නුම් කළ අතර එය ඩොලර් බිලියන 2.83 ක් වූ අතර ආදායම 35% කින් ඩොලර් මිලියන 533 ක් විය.

ෆින්ලන්තයේ සූදුව තහනම් තබුණත් බොහෝ කලකට පෙර ඉවත් කර ඇත. මෙය ඇත්ත වශයෙන්ම අශ්ව රේසිං සහ ලොතරැයි නීතිගත කළ 1920 දශකය දක්වා දිව යයි. එබැවින් වර්තමානයේ කැසිනෝ ශාලා 20 ක් පමණ ඇති අතර විශාලතම ස්ථාන හෙල්සින්කි හි පිහිටා ඇත.

එක්සත් ජනපදයේ ඇතැම් ජනපද සූදුවෙන් මිරිකී සිටියත් බොහෝ රාජ්‍යයන් තවමත් සූදුවේ රස බලා නොමැති අතර බලධාරීන් කැසිනෝ නීතිගත කිරීමට දැඩි ලෙස විරුද්ධ වී ඇත. කෙසේ වෙතත්, මේ සඳහා වන පළමු පියවර රජය විසින්ම නිල වශයෙන් ඔන්ලයින් ක්‍රීඩා ඔට්ටු ඇල්ලීමට ඉඩ දී ඇත.
බොහෝ ප්‍රාන්තවල සූදු ක්‍රීඩා කිරීම තහනම් මාතෘකාවක් ලෙස පැවතුනද, ලාස් වේගාස් සහ අත්ලාන්තික් සිටි එක්සත් ජනපදය සූදුවේ කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත්කිරීමට උත්සාහ කරමින් සිටී. ඔවුන් ලෝකය පුරාම සාර්ථක බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නැත.
විවිධ මූලාශ්‍රයන්ට අනුව, එක්සත් ජනපදයේ වාර්ෂික දළ සූදු ආදායම 2016 දී ඩොලර් බිලියන 110 ඉක්මවා ඇත.
එක්සත් ජනපදයේ පදිංචිකරුවන් අතර වඩාත් කැමති සූදු ක්‍රීඩාව නම්, කැසිනෝය.

කැනඩාවේ සූදුවේ ඉතිහාසය 1972 දක්වා දිව යයි. වසර හතළිස් පහක් රට තුළ සූදුව සමෘද්ධිමත් වීමෙන් තවත් කැසිනෝ 49 ක් බිහි වී ඇති අතර, කැනඩාවේ මෘදුකාංග ශිල්පීන්ගේ දක්ෂතාව මත අන්තර්ජාලයේ “පහසුවෙන් ලබා ගත හැකි” ක්‍රීඩා කිහිපයක් උණුසුම් කර තිබේ. කැනේඩියානු අයවැය වසරකට දළ වශයෙන් ඩොලර් බිලියන 13 ක් කැසිනෝ ශාලා නිසා ලබාගනිති.
මිලියන 36 කට අධික ජනගහනයක් සිටින කැනඩාවේ සෑම වැඩිහිටියෙකුම සූදුව සඳහා සාමාන්‍යයෙන් ඩොලර් 600 ක් වැය කරයි. මෙම මුදල වාර්ෂික ඒක පුද්ගල ඩොලර් 49,775 හා සසඳන විට හුදෙක් බිංදුවකට වඩා වැඩි නොවේ.

ලෝකයේ විශාලතම සූදු ආදායම ලබන ඕස්ට්‍රේලියාවේ සූදු ආර්ථික වර්ධන වේගය 2013 ට සාපේක්ෂව 2016 දී එය 20% ක වර්ධනයක් පෙන්නුම් කරයි. ස්ලොට් මැෂින් (අකා පෝකීස්) සෑම පබ් එකකම පාහේ පුළුල් ලෙස ලබා ගත හැකිය, කැසිනෝ විශාල ප්‍රමාණයක් සහ පෝකර් 100,000 ක් රට පුරා විසිරී ඇත, 2016 දී සූදුව නිසා වැඩිහිටියෙකුට ඩොලර් 1,100 කට වඩා ඕස්ට්‍රේලියාව අහිමි වූයේ ඇයිද යන්න ගැන පුදුම විය යුතු නැත.
ඕස්ට්‍රේලියාවේ සූදුව ආර්ථිකය තුළ අතිශය තීරනාත්මකය.මෙම විනෝදාස්වාදය මෙන්ම එහි ජනප්‍රියතාවයේ වර්ධනය නොනවතින්නකි.
වැඩිහිටියන්ගෙන් 80% ක් පමණ නිතිපතා පෝකර් සහ ක්‍රීඩා ඔට්ටු ඇල්ලීමෙහි යෙදී සිටින බව කියැවේ. 2017 දී ක්‍රීඩා ඔට්ටු ආදායම ඩොලර් බිලියනය ඉක්මවා ඇත.

සිංගප්පූරුවේ සූදුවේ ආදායම මූලික වශයෙන් දරනු ලබන්නේ මරීනා බේ සැන්ඩ්ස් සහ රිසෝර්ට්ස් වර්ල්ඩ් සෙන්ටෝසා හිදීය. සිංගප්පූරුවේ සූදු ආදායමේ ප්‍රධාන ප්‍රභවය ජාත්‍යන්තර සංචාරකයින් ය. මෙම සූදු සංචාරකයින් 2017 දී නගරයේ ජනගහනය තුන් ගුණයකින් වැඩි කර ඇත (විදේශීය සංචාරකයින් මිලියන 17.4 ක්). එරට නීති අනුව සෑම සිංගප්පූරු ජාතිකයෙක්ම කැසිනෝ ශාලාවකට ඩොලර් 73 ක ප්‍රවේශ ගාස්තුවක් ගෙවීමට බැඳී සිටී.

සූදුව ගැන කතාවකදී නොකියාම බැරි රටකි මැකාවූ. වර්ග සැතපුම් 11.8 ක වපසරියක 650,900 ක ජනගහනයක් සහිත කුඩා නගරයක් වුවද, මැකාවු සූදුවේ ආදායම අනුව සමස්ත ප්‍රාන්ත සමඟ සමාන පදනමක් මත තරඟ කරයි. මැකාවු හි සූදු ක්‍රීඩා වලින් ලද ආදායම 2017 දී ඩොලර් බිලියන 33 ක් විය.
ලෝකයේ කැසිනෝ ශාලාවලින් හොඳම ස්ථාන 10 අතරට තේරුන ස්ථාන කිහිපයක් මැකාවුහි තිබේ.
වෙනත් තැනකට සාපේක්ෂව මෙතරම් සූදු පොළක් නැති බව සංචාරක වාර්ාතවල දැක්වේ.
ලාස් වේගාස්හි පවා මෙතරම් සූදු සංචාරකයින් නැති බව කියැවේ. සූදුවේ ආදායමෙන් වැඩි ප්‍රමාණයක් මූලික වශයෙන් ලබා ගන්නේ විදේශීය අමුත්තන් වන අතර එය මැකාවු හි ආර්ථිකයෙන් 50% ක් පමණ වේ.

සූදුව යනු ඉහත සඳහන් රටවල ආර්ථිකයන්හි අනිවාර්ය අංගයක් වන අතර වාර්ෂිකව විශාල ආදායමක් උපයා ගනී. ඉහත හෙළි කළ සංඛ්‍යාලේඛන අනුව මිනිසුන් සාධාරණ ලෙස සූදුවේ නියැලෙති. රූපවාහිනී වැඩසටහනක් නරඹන්නන්ට හානියක් නොවන පරිදි විකාශය වන්නේ යම් සේද සියලු වාර්තා බිඳ දමමින් මෙම සූදු සජීවිව මුදල් උපයමින් සිටී. එබැවින් ලෝකයේ කලක් තහනම් පලතුරක් වූ මේ සූදු කෙරුවාව සාපේක්ෂව සැලකීමේදී ඇත්තෙන්ම එතරම් විෂ සහිත නොවේ.

Written by yathuralk

සාමාන්‍ය ජීවිතයේ බොරු කොණ්ඩා (විග්) දමා සිටින බොලිවුඩ් නළුවන් කවුරුන්ද?

ලංකාවට නැවත සුනාමියක් එයිද? යන්න ගැන ඇමරිකානු විද්‍යාඥයින් කළ පර්යේෂණයේ ප්‍රතිඵල